خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / استایل زندگی / اصول ست کردن رنگها در لباس
رنگها

اصول ست کردن رنگها در لباس

چگونه رنگ لباس هایمان را با یکدیگر هماهنگ کنیم؟ (طریقه استفاده از چرخه رنگها)

 

رنگها

هماهنگ کردن رنگها در لباس ها با یکدیگر بیش از آن که هنر محسوب شود، علم محسوب میشود. اگر ثروتمندترین فرد دنیا باشید و بزرگترین و شلوغ ترین کمد لباسی ممکن را داشته باشید، چنانچه چیزی درباره اصول هماهنگ کردن رنگها لباس ها ندانید، ظاهرتان همواره ایراد خواهد داشت و هرگز ظاهری ایده آل و بی نقص نخواهید داشت. یا باید با دقت به جزئیات مربوط به رنگها بنگرید و یا حساسیت های مربوط به هر یک از رنگها را بدانید.

دو راه پیش روی شماست، یا به طور کامل از قوانین مربوط به رنگها پیروی کنید و یا قسمت هایی از قانون ها را زیر پا بگذارید. کارهای طراحان مورد علاقه خود را با دقت مشاهده کنید. همه آن ها امضا و نیز رنگ بندی های خاص خود را دارند. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه لباس هایتان را به زیباترین شکل ممکن ست کنید.

انتخاب رنگ ها یکی از جنبه های هیجان انگیز دنیای مد و فشن است. اما حتی در صورت تسلط به این جنبه، موارد بسیاری زیادی برای یادگیری وجود دارد.

 

از کجا بدانیم چه رنگ هایی را با یکدیگر ست کنیم؟

امروزه اهمیت استفاده از رنگ های درست و ترکیب مناسب آن ها بر کسی پوشیده نیست. انتخاب رنگ درست برای لباس میتواند جلوه ظاهر شما را به کلی تغییر دهد. به همین دلیل است که تئوری رنگ ها همچنان در حوزه های پوشاک، طراحی منزل، مو، آرایش و غیره بسیار حائز اهمیت است. در وهله اول لازم است بدانیم تئوری رنگ ها چیست و چه میگوید.

 

چرخه رنگها:

رنگها

این چرخه نخستین بار در قرن هجدهم و توسط اسحاق نیوتون اختراع شد. او در تلاش بود تا رنگ های مختلف را در یک چرخه بگنجاند و روابط میان آن ها را نشان دهد. این چرخه به چند بخش تقسیم میشود. تئوری رنگها جهانی است و به هر چیزی که به رنگها مربوط شود قابل تعمیم است اما در این مقاله تنها به بررسی رنگها در لباس ها میپردازیم.

 

 • رنگ های اصلی

رنگ های اصلی شامل رنگ های قرمز، زرد و آبی است. با ترکیب هیچ دو رنگی نمیتوان رنگ های اصلی را بازتولید کرد. سایر رنگها از این سه رنگ نشاط میگیرند.

 

 • رنگ های ثانویه

رنگ های ثانویه از ترکیب رنگ های اولیه به وجود می آیند. از ترکیب قرمز و زرد رنگها نارنجی، از ترکیب قرمز و آبی رنگ بنفش و از ترکیب آبی و زرد رنگ سبز تولید میشود.

 

 • رنگ های دسته سوم

از ترکیب رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه، این دسته از رنگ ها ایجاد میشوند. با ادغام این رنگ ها نیز رنگ های جدیدی از قبیل نعنایی یا مرجانی به وجود می آیند.

 

 • رنگ های گرم و سرد

رنگها

رنگ هایی نظیر رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، قهوه ای و … رنگ گرم محسوب میشوند. این رنگ ها باعث میشوند اندازه اجسام کوچکتر دیده شود و به همین دلیل است که بسیاری برای لاغرتر دیده شدن لباس هایی با رنگ های گرم به تن میکنند. رنگ های سرد شامل آبی، بنفش، سبز و … هستند که خاصیت آرامش بخشی دارند.

 

لباسهای دست دوم!!!

 

 • رنگ های خنثی

رنگها

همان طور که از اسم این دسته از رنگها مشخص است، خنثی هستند. رنگ های مشکی، خاکستری، سفید، کرم و … جز این گروه هستند.

 

برای ست کردن رنگها چه اصولی وجود دارد؟

یکی از اساسی ترین اصول ست کردن لباس ها، استفاده از رنگ هایی است که با هم هارمونی دارند. این اصل را باید همواره هنگام خریدن و پوشیدن لباس به یاد داشت.

رنگها را بر اساس مولفه های زیر با یکدیگر ست میکنند:

 • رنگ های مکمل

رنگها

 

قرمز و سبز، بنفش و زرد و آبی و نارنجی رنگ های مکمل یکدیگر هستند و بهترین ترکیب را با یکدیگر میسازند. در چرخه رنگ ها هر جفت از این رنگ ها رو به روی هم قرار میگیرند. ممکن است ترکیب این رنگ ها در ابتدا جلف به نظر برسد اما نتیجه عالی خواهد بود.

اگر دقت کنید اکثر لباس های بهاره و پاییزه را رنگ های مکمل هم طراحی میکنند. ممکن است این کار مورد انتقاد بسیاری واقع شود اما به هر حال در انتخاب لباس سلایق و علایق متفاوتی وجود دارد.

 

 

 

 • رنگ های آنالوگ یا مشابه

رنگها

رنگ های مشابه آن رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ ها در مجاورت یکدیگر قرار میگیرند و هر یک از آن ها ته رنگی از رنگ های دو طرف خود را دارد. اگر ظاهرتان را بر اساس رنگ های آنالوگ طراحی کنید، هم جذاب و هم مطابق مد به نظر میرسد.

اگر نمیدانید که کت نارنجی یا شتری رنگتان را با چه رنگ هایی بپوشید، یکی از رنگ های دو طرف آن در چرخه را انتخاب کنید و ظاهرتان را با آن رنگ تکمیل کنید.

 

 • رنگ های سه تایی

ترکیب رنگ هایی که روی چرخه رنگ ها در فواصل مساوی نسبت به یکدیگر قرار دارند رنگ های سه گانه را تشکیل میدهند. این رنگ ها با یکریگر ترکیب زیبایی را میسازند اما ممکن است از نظر بسیاری عجیب به نظر برسند. راه دیگری که پیش روی شما قرار دارد استفاده از رنگ های مات یا ملایم آن رنگ هاست. شلوار سبز رنگ به همراه تاپ صورتی پاستلی و اکسسوری یا کفش آبی ترکیبی بسیار جذاب است.

 

ترکیب رنگ های ایده آل برای لباس:

 • استفاده از رنگ های هم خانواده

رنگها

همواره اصل استفاده از رنگ های هم خانواده را به یاد داشته باشید. راحت ترین راه برای انجام چنین کاری ترکیب توناژ های مختلف یک رنگ با یکدیگر است، هر چند ممکن است در مدت کوتاهی برایتان خسته کننده شود. مطالبی را که در خصوص رنگ های مکمل (قرمز و سبز، بنفش و زرد، آبی و نارنجی) گفته شد به یاد آورید. میتوانید از ترکیب این رنگ ها نیز استفاده کنید.

 

 • رنگبندی امبره

رنگها

رنگبندی امبره در هر چیزی، از مدل مو و کیک گرفته تا ناخن و دکوراسیون و مهمتر از همه در لباس کاربرد دارد. لباس های مهمانی، لباس ساقدوش ها و یا حتی شلوار جین و تاپی با رنگبندی امبره توجهات زیادی را به خود جلب میکنند.

میتوان از سایه های یک رنگ که مرتبا کمرنگ تر یا پررنگ تر میشوند استفاده کرد. میتوانید در مهمانی های پاییزه از پوششی با رنگ بندی امبره استفاده کنید که ضمن داشتن قابلیت هماهنگی با تم مهمانی، با رنگ فصل نیز متناسب باشد.

شش نکته انتخاب لباس سایز بزرگ

 

 • ظاهر تک رنگ

رنگها

در این مدل تمام ظاهر فرد متشکل از تنها یک رنگ است. البته ایجاد چنین ترکیبی کار چندان آسانی نیست. نکته مهمی که درباره استایل تک رنگ وجود دارد این است که این ظاهر پذیرفته شده است و دیگر به نظر دیگران عجیب نمیرسد.

با رنگ های خنثی مانند خاکستری، آبی، سفید و مشکی آغاز کنید و بعد از آن از توناژهای پاستلی استفاده کنید. بسته به فصل یا موقعیت میتوان از تک رنگ های متفاوت استفاده کرد. اگر جلسه ای رسمی در پیش دارید، از رنگ های خنثی، آبی یا سفید استفاده کنید و در غیر این صورت از رنگ های پاستلی، زرد و یا حتی رنگ های روشن تر استفاده کنید.

 

 • استفاده از تنها یک طرح

استفاده از تنها یک طرح

اگر لباستان طرح خاصی دارد، همان طرح را در بقیه استایلتان نیز تکرار کنید. معمولا طرح ها از یک یا دو رنگ ساخته شده اند، شما نیز همان دو رنگ را مجددا مورد استفاده قرار دهید. استفاده از اکسسوری ها را فراموش کنید، چرا که هرچه رنگ ها بیشتر باشد، ظاهرتان شلوغ تر و بی نظم تر به چشم می آید.

 • ایجاد تعادل میان رنگها

ایجاد تعادل میان رنگ ها

یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید ایجاد تعادل میان رنگها است. سعی کنید از رنگ هایی که با یکدیگر هارمونی دارند استفاده کنید.

 • هماهنگ کردن رنگ لباس با رنگ پوست

هماهنگ کردن رنگ لباس با رنگ پوست

اگر رنگ پوستتان زرد و یا کمرنگ است، رنگ های سرد تر پالت رنگی مانند خاکستری، آبی روشن، توناژهای مختلف سبز و … را انتخاب کنید. اگر رنگ پوستتان تیره تر و پررنگ تر است، از رنگ های روشن تر و گرم تر همچون قهوه ای، مرجانی، عسلی, طلایی و … استفاده کنید.

با همه این تفاسیر، بهترین کار ایجاد یک تعادل میان رنگ های گرم و رنگ های سرد است. همین قانون انتخاب رنگها برای لباس برای انتخاب رنگ آرایش چشم نیز صدق میکند.

 • اضافه کردن رنگ به رنگ های خنثی

اضافه کردن رنگ به رنگ های خنثی

بسیاری از مردم فقط به دنبال انتخاب رنگهای مات و محو خنثی هستند. اگر شما نیز جز این دسته از مردم هستید و قصد تغییر رنگها مورد استفاده تان را ندارید، از تنها یک جز با رنگها سرد یا گرم استفاده کنید و بقیه اجزا را به رنگ خنثی باقی بگذارید.

امیدواریم تا به اینجای کار ایده هایی در خصوص ست کردن لباستان به ذهنتان خطور کرده باشد. البته این کار نیاز به توانایی دارد. اگر از ابتدا اساس استایلتان را به درستی انتخاب کنید، در نهایت نیز انتخاب هایتان در رنگها و لباس ها مناسب خواهد بود. دست از پوشیدن رنگ های سفید و خاکستری و مشکی بردارید.

 

 

هر لباسی که دوست داری ببین!

 

 

 

کاربرد انواع براش آرایشی+ عکس

این را هم ببین

خشک کردن گل های عروسی (قسمت اول)

هشت روش خشک کردن گل ها چگونه گل ها را خشک کنیم؟ این سوال برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *