خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مد و لباس / انواع پارچه تور لباس عروس

انواع پارچه تور لباس عروس

انواع پارچه تور لباس عروس

 

انواع پارچه تور

معمولا در توضیحات لباس عروس، نوع پارچه تور به کار رفته در آن ذکر میشود. ممکن است در لباسی پارچه تور شانتیلی و در لباسی دیگر پارچه تور گیپور به کار رفته باشد. بدون مشاهده و لمس لباس عروس، تشخیص تفاوت های میان انواع تورها کاری سخت خواهد بود.
برای دوخت لباس عروس، از چندیدن نوع تور مختلف استفاده میکنند که هر کدام نتیجه خاص خود را خواهد داشت. تفاوت میان انواع تورها به جنس، جزئیاتی که روی آن کار شده و تزئینات منحصر به فرد هر یک بستگی دارد. آیا تاکنون به تفاوت میان انواع پارچه تور ها دقت کرده اید؟ در اینجا به توصیف انواع مختلف تورهایی که در لباس های عروس به کار میروند خواهیم پرداخت و عکس هایی از هر نوع را ارائه خواهیم داد.

 

تور النکن

 

تور النکن
این نوع پارچه تور از رایج ترین و پرکاربردترین تورها در دوخت لباس عروس است، به طوری که به سبب کاربرد و تنوع بسیار بالای آن، به آن نام ملکه تورها را داده اند. علت نامگذاری این پارچه تور با نام النکن، شهری است که این پارچه تور نخستین بار در آن ساخته شد. این تور که سابقه ای بسیار طولانی در تزئین لباس ها دارد، نخستین بار در قرن شانزدهم و در شهر النکن فرانسه تولید شد. این پارچه تور سوزنی دارای طرح ها و شیارهای برجسته است و معمولا با کریستال های کوچک، دانه های مروارید و پولک تزئین میشود.
این پارچه تور دست دوز به دلیل ظرافت و کیفیت عالی، در رقابت با تورهای ماشینی پیروز شده است. زمانی که تورهای ماشینی ارزان قیمت میان مردم به محبوبیت بالایی رسیدند، تولید تور النکن به شدت کاهش یافت. اما به هر حال تولید آن متوقف نشد و امروزه از بهترین و مورد علاقه ترین تورهای لباس عروس است.

 

 

لباسهای عروس دوخته شده با انواع تورها

 

تور بروکسل

 

بروکسل

یکی از انواع تورهایی که در تولید لباس عروس به کار میروند، تورهای بسیار قدیمی بروکسل هستند. این پارچه تور نخستین بار در قرن پانزدهم و در شهر بروکسل تولید شد. این شهر بلژیک به سبب تورهایی که دارد، به شهرت زیادی رسیده است. در واقع در گذشته هر توری را که در این شهر تولید میشد، تور بروکسل مینامیدند. اما امروزه این نام تنها به تور ماسوره بافت برمیگردد.
تور بروکسل بسیار بسیار ظریف است. در گذشته این نوع پارچه تور لباس عروس را در اتاق هایی تاریک تولید میکردند تا مبادا نور به نخ ها و بافت های آن آسیب بزند. تورهای بروکسل مخصوصا برای لباس های عروس به کار میروند اما به اندازه دیگر انواع تورها رایج نیستند.
چیزی که تور بروکسل را از دیگر تورها متمایز میکند، طراحی خارق العاده آن است. در اینجا،پارچه تور از بخش های کوچک بسیاری تهیه شده است که در نهایت به یکدیگر متصل شده اند. یعنی طرح هر گل جداگانه تولید شده و در انتها به یکدیگر وصل شده اند. طراحی آن نیز به نوعی غیرمعمول و جذاب است. در تورهای دیگر، پارچه یا قیطان دیگری در زمینه وجود دارد، اما تور بروکسل هیچ زمینه ای ندارد، به جای آن کوک هایی دارد که الگو و طراحی را محدود میکنند.

 

 

 

تور شانتیلی

تور شانتیلی
تور شانتیلی جز تورهای رایج برای دوخت لباس عروس محسوب میشود. این تور زمینه ای عالی و ساده دارد و عموما برای آستین های لباس عروس و شنل عروس استفاده میشود. این تور دست دوز است و جزئیاتی ظریف دارد که آن را فوق العاده جذاب میکند.
تور شانتیلی طرح های برجسته دارد و از ابریشم تهیه میشود. البته در تولید انواع جدید این تورها از پارچه لینن هم استفاده میشود. یک از ویژگی های تعجب برانگیز تور شانتیلی، نمایش نور و سایه بر روی این تور است. این تور دارای طرح های گلدار با جزئیات بسیار زیاد است. تور شانتیلی در گذشته انتخاب خانواده های اشرافی بوده است اما روند تولید آن تا امروز ادامه دارد.

 

راهنمای انتخاب و خرید لباس عروس

 

 

پارچه تور دوشس

 

تور دوشس

تور دوشس یکی از انواع تورهای بروکسل است. این پارچه تور در مقایسه با دیگر تورهای عروس، روزنه های باز بیشتری دارد. علت چنین نامی، استفاده و حمایت ماریا هنریت، دوشس برابانت، از این نوع پارچه تور است. این تور نیز همانند تورهای برابانت دارای طرح های بزرگ و خارق العاده گل است. اما تفاوتی که میان پارچه تور دوشس و تور بروکسل وجود دارد این است که در تور دوشس، طرح ها را با قلاب و میل به هم وصل میکنند. طرح های این تور عموما طرح های گلدار بزرگ هستند.

 

 

پارچه تور گیپور

 

تفاوت میان گیپور و دیگر تورها در آن است که پارچه تور گیپور هیچ شبکه ای ندارد. بسیاری از تورهای عروسی بر روی توری شبکه دار طرح زده میشوند اما در گیپور، شبکه ای وجود ندارد. نام دیگر گیپور، ونیس است و در مقایسه با دیگر تورها سنگین تر است. در بسیاری از عروسی هایی که در فصل زمستان برگزار میشوند، از این نوع تور استفاده میشود. اگر از این پارچه تور در سرتاسر یا اکثریت قسمت های لباس عروس استفاده شود، عروس ظاهری بسیار شیک و جذاب پیدا خواهد کرد.
ویژگی مشابه گیپور و دوشس این است که در هر دو، اجزای مختلف طرح به صورت جداگانه تهیه میشوند و در انتها با استفاده از قلاب یا میل، به هم وصل میشوند. در این نوع تور، طرح ها برجسته اند و حاشیه ای ضخیم تر از دیگر قسمت های طرح دارند. اما امروزه حاشیه های ضخیم حذف شده اند. این تور از جمله تورهای پرکاربرد برای عروس ها است.

 

 

 

لباسهای دسته دوم!!!

 

 

تور Schiffli

تور Schiffli توری سبک و ماشینی است که برای حاشیه لباس عروس و شنل عروس به کار میرود. ممکن است گاهی این اصطلاح را برای اشاره به تورهای شیمیایی به کار ببرند.پارچه تور شیمیایی هیچ شبکه ای ندارد، چرا که شبکه های آن پس از طراحی روی تور، با فرایندهایی شیمیایی از بین رفته اند.
این تور ویژگی های خاصی دارد که شناخت و تشخیص آن را راحت میکند. این تور با ماشین و دستگاه بافندگی ساخته میشود. جزئیات تور از طریق گره خوردن نخ های پارچه در هم ایجاد میشوند. در نتیجه، تورهایی ایجاد میشوند که میتوانند به صورت مستقل و بدون نیاز به هر گونه اتصالی، مورد استفاده قرار گیرند.پارچه تور Schiffli به عنوان شنل عروس ها کاربرد دارد. همچنین میتواند برای آستین ها و حاشیه های پایینی و حتی بالاتنه لباس استفاده شود.
بسیاری از مردم، آیلیت ها را (نوعی پارچه ساده که روی آن روزنه هایی منظم وجود دارد و به سبب همان روزنه ها، طرحدار شده اند) نوعی پارچه تور لباس عروس میدانند. آیلیت ها ابریشمی هستند و با روزنه هایی آراسته شده اند. از آنجایی که آیلیت ها ابریشمی هستند و روی شبکه های توری طراحی نمیشوند، سابقه ای چندان طولانی ندارند و برخلاف تورهای دیگر، قابلیت کش آمدن ندارد. جزئیات طرح هایی که در کنار روزنه ها کار شده اند، باعث افزایش کیفیت تور میشوند. این نوع پارچه تور بیشتر در سبک بوهو و توسط عروس هایی که به دنبال ظاهری خاص و شیک هستند مورد استقبال قرار میگیرد.

 

شش نکته انتخاب لباس عروس سایز بزرگ

 

 

انتخاب پارچه تور مناسب

زمانی که بحث پارچه تور لباس عروس مطرح میشود، انتخاب درست و غلطی وجود ندارد. اگر به انواع متفاوت تورهای عروس دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که هر کدام از آن انواع، ویژگی هایی دارد که آن را زیبا، جذاب و کاملا مناسب عروس میکند.
اگر مدل خاصی مد نظر داشته باشید، راحت تر میتوانید پارچه تور مناسب را انتخاب و خریداری کنید. به این دلیل که بعضی تورها برای ساختن استایلی شیک و کلاسیک و برخی دیگر برای ساختن استایل های مدرن و غیرمعمول مناسب ترند.
نوع توری که انتخاب میکنید ظاهر کلی شما و همچنین میزان راحتی پوشیدن آن تور را تحت تاثیر قرار میدهد. تورهای نرم، منعطف و سبک به مراقبت بیشتری نیاز دارند. این تورها بیشتر در معرض کشیدگی و پارگی قرار دارند، پس چنانچه در حاشیه لباستان از چنین تورهایی استفاده شده، بیشتر مراقب آن باشید. در مقابل، تورهای محکم تر همچون آیلیت ها کمتر در معرض چنین اتفاقاتی قرار دارند.
مورد دیگری که روی جلوه تور عروس تاثیرگذار است، رنگ و تزئینات به کار رفته بر روی آن است. تورهای کرم رنگ ظاهر کلاسیک تری به عروس میدهند اما تورهای سفید با جزئیات واضح و گوشه های مرتب، برای عروس هایی که مایلند ظاهر مدرن داشته باشند مناسب ترند.

 

هنگام انتخاب تور عروس نکات زیر را به یاد داشته باشید:

هیچ مزون عروسی وجود ندارد که در آن پارچه تور عروس موجود نباشد. در واقع پارچه تور جز جدایی ناپذیر مراسم عروسی است. گرچه ممکن است تورها مورد پسند همه قرار نگیرند، اما به هر حال عروس هایی هستند که معیار خاصی برای تور روز عروسیشان ندارند.
اگر مایل باشید کل لباستان را از جنس تور انتخاب کنید، به سبب ظرافتی که دارد، باید بسیار مراقب آن باشید. تور در معرض نخ کش شدن و پاره شدن قرار دارد، پس برای جلوگیری از بروز همچون اتفاقاتی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 

راهنمای انتخاب لباس عروس برای خانومهای لاغر

 

 

 

به دنبال کیفیت باشید و نه کمیت.

تورهای دست دوز چنان کیفیتی دارند که نمیتوان آن ها را با پارچه تور ماشینی مقایسه کرد. در نتیجه لباسی که در آن مقدار کمی از تور دست دوز به کار رفته است بسیار بهتر از لباسی است که سرتاسر آن از تور ماشینی ارزان قیمت تهیه شده است. اگر میخواهید شیک و زیبا دیده شوید، از پارچه تور با کیفیت بالا استفاده کنید.

اگر لباستان به تغییری نیاز دارد، آن را به متخصص بسپارید.

لباس توری باید همواره با مراقبت های بسیار نگهداری و پوشیده شود. اگر لباستان به تغییری نیاز دارد، فقط و فقط به دنبال کسی باشید که در این کار تخصص داشته باشد. اعمال تغییرات در لباس های توری باید با دقت بسیار بالا صورت گیرد. در صورت بروز کوچکترین اشتباه، ظاهر لباس عروس به کلی خراب خواهد شد. پس کار را به فردی حرفه ای بسپارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که لباسی که تهیه کرده اید، سایز خودتان باشد.آمادگی پرداخت هزینه های بیشتر را داشته باشید.

هر لباس عروسی، حتی بعد از تغییرات، باید بی عیب و نقص به نظر برسد. اگر لباستان از جنس تور است، بی عیب و نقص بودن آن کمی دشوار است. اگر قسمت هایی از لباس که با تور پوشانده شده اند نیازمند تغییر هستند، خیاط باید وقت و انرژی بیشتری برای آن بگذارد و این به معنای بالاتر رفتن هزینه لباس است. پس هنگام خرید لباس،

آمادگی پرداخت هزینه های بیشتر را داشته باشید.

تغییر لباس کاری زمان بر است، پس لباستان را زمانی تهیه کنید که وقت کافی برای تغییر و اصلاح آن را داشته باشید.

لباس را در جایی امن نگه دارید.

تور لباس عروس بسیار ظریف و حساس است و ممکن است هر آن پاره شود. اگر به چیزی گیر کند، به سرعت خراب میشود. پس نگه داشتن آن در جایی امن در خانه که کمتر به آن سر میزنید ضروری است.

لباس را صاف و به صورت افقی نگهداری کنید.

همیشه بهتر است که لباس را صاف و افقی نگهداری کنید. با این کار تور شکل خود را حفظ میکند و از خطر پاره شدن مصون میماند. لباستان را صاف روی قفسه ای از کمدتان بگذارید. یا میتوانید جعبه ای را صرفا به همین منظور تهیه کرده و لباس را درون آن جا دهید.

هنگام انتخاب لباس عروس، شیفون و زیور آلاتتان را در نظر داشته باشید.

بخش دیگری از لباس عروستان که با استفاده از پارچه تور تهیه میشود، شیفون است. بهتر است به تناسب میان شیفون و تور به کار رفته در لباستان دقت کنید. هنگامی که لباس را به تن دارید، شیفون را هم بپوشید تا از تناسب میان آن ها مطمئن شوید.
صرف نظر از اینکه تورتان گیپور، شانتیلی یا النکن باشد، از جمله تزئینات لباس عروس است. با اینکه در گذشته از لباس های عروس توری استقبال زیادی به عمل آمده، اما این نوع لباس ها امروزه نیز طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

 

 

 

 مرجع مزونهای کشور

 

 

 

 

مدل لباس عروس ۲۰۱۹ نیویورک

این را هم ببین

چهار دلیل روشن برای خرید لباس دسته دوم زنانه !

حتما از خودتان میپرسید تا وقتی لباسهای نو در بازار وجود دارد چرا باید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *