خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / اینفوگرافی / مراحل مراقبت از پوست را بخوانید!
مراقبت از پوست

مراحل مراقبت از پوست را بخوانید!

روتین روزانه مراقبت از پوست : داشتن پوستی تمیز در پنج مرحله

پیدا کردن روتینی روزانه برای مراقبت پوستی دغدغه بزرگی برای بسیاری از خانم هاست. با وجود بسیاری از توصیه های مراقبت از پوست و محصولات متنوع، پیدا کردن چنین برنامه ای سخت به نظر میرسد. با بررسی بسیاری از نظرها و تئوری های مربوط به مراقبت از پوست، پنج مرحله اساسی برای داشتن روتینی مناسب و هوشمندانه برای مراقبت از پوست معرفی شده است. با مطالعه و عمل به این پنج مرحله، پوستی تمیز و سالم خواهید داشت.

 

روتین روزانه مراقبت از پوست / مرحله اول: پاکسازی

مراقبت از پوست

در این مرحله چه اتفاقی می افتد؟

در پاکسازی پوستی که نخستین مرحله روتین مراقبت از پوست به شمار می آید، عرق، چربی، چرک و دیگر آلودگی هایی که پوست به طور طبیعی در طول شب و روز جذب میکند زدوده میشود.

چگونه باید این مرحله را انجام داد؟

برای پاک کردن منافذ و داشتن پوستی شاداب، هم صبح و هم شب پوستتان را بشویید. بسته به نوع پوستی که دارید، پاک کننده های متنوعی وجود دارد. ویژگی مشترک تمام پاک کننده ها این است که باید آن ها را روبه بالا و دایره وار روی صورت کشید تا از ایجاد چروک جلوگیری شود. اگر دستانتان آلوده باشند، چرک بیشتری وارد منافذ پوستتان میشود، پس از تمیز بودن دستانتان اطمینان حاصل کنید. اگر پوست حساسی دارید، به استفاده از آب اکتفا کنید.

نکته مهم:

پوست ما به صورت طبیعی و با هدف مراقبت از خود روغن تولید میکند. استفاده از پاک کننده هایی همچون صابون های زبر، پوست را خشک میکند و در نتیجه سلول های پوستی، مقدار بسیار بیشتری روغن تولید میکنند و به سرعت پوست را چرب میکنند. بهتر است تا جای ممکن از استفاده از چنین صابون هایی امتناع کنید.

 

لباسهای مجلسی مزونها را آنلاین ببنید!

 

روتین روزانه مراقبت پوستی / مرحله دوم: استفاده از تونر

مراقبت از پوست

در این مرحله چه اتفاقی می افتد؟

در خصوص استفاده از تونر تردیدهایی وجود دارد و بسیاری معتقدند در ابتدای داشتن روتین روزانه، استفاده از آن ضروری نیست. اما بسیاری از متخصصین پوستی بر این باورند که افزودن تونر به روتین بسیار حائز اهمیت است و فواید زیادی برای پوست دارد. تونر است که پس از شستن صورت، آلودگی ها، چربی ها و آرایش باقی مانده را پاک کرده و آن را برای جذب بهتر و بیشتر مرطوب کننده و نیز بستن روزنه ها آماده میکند. ممکن است برخی تونرها پی اچ پوست را متعادل کرده و خاصیت ضدعفونی کننده داشته باشند.

 

چگونه باید این مرحله را انجام داد؟
بلافاصله پس از شستن صورت و در حالی که هنوز کمی نم و رطوبت دارد، از تونر استفاده کنید. تکه ای پنبه را به تونر آغشته کرده و آن را روی صورت بکشید. بهتر است ازگردن شروع کرده و به بقیه قسمت ها برسید.

 

نکته مهم:

بسیاری از متخصصین توصیه میکنند که از تونرهای الکلی استفاده نکنید. این نوع تونرها میتوانند پوست را تحریک کرده و به آن آسیب بزنند. اگر موفق به پیدا کردن تونر مناسبی نشدید، از این مرحله صرف نظر کنید.

 

راهنمای انتخاب ماسک صورت

 

روتین روزانه مراقبت پوستی/ مرحله سوم: استفاده از لایه بردار

مراقبت از پوست مراقبت از پوست

در این مرحله چه اتفاقی می افتد؟

پوست ما روزانه میلیون ها سلول جدید میسازد که باید جایگزین سلول های مرده شوند. لایه بردارها نه تنها سلول های مرده پوستی را از بین میبرند، بلکه دشمن جوش های سر سیاه، آکنه و زخم ها نیز هستند.

 

چگونه باید این مرحله را انجام داد؟

بهترین زمان لایه برداری، بعد از استفاده از تونر و قبل از استفاده از مرطوب کننده است. نظر بسیاری از متخصصین پوستی این است که باید پوست را یک تا سه بار در هفته لایه برداری کرد، اما میتوانید تعداد دفعات را بسته به نوع پوست و عکس العمل آن در برابر لایه بردار تغییر دهید. دو نوع لایه بردارشیمیایی و خانگی (همچون شکر) وجود دارد. هر دو نوع میتوانند شما را برای از بین بردن سلول های مرده کمک کنند اما تاثیر لایه بردارهای شیمیایی به سبب قدرت نفوذ بالاترآن ها به مراتب بیشتر است.

 

نکته مهم:

اگر از جوش های سر سیاه، آکنه و آفتاب سوختگی رنج میبرید، از لایه بردارهای شیمیایی حاوی AHA و BHA استفاده کنید. برای پوستهایی که جوش سرسیاه و آکنه دارند، از لایه بردارهایی که در ترکیبات خود BHA دارند بهره بگیرید، چرا که میتوانند به عمق پوستی نفوذ کنند. AHA لایه های رویی پوست را لایه برداری میکند، پس بهترین گزینه برای از بین بردن آثار آفتاب سوختگی محسوب میشود.

 

روتین روزانه مراقبت پوستی / مرحله چهارم: استفاده از مرطوب کننده

مراقبت از پوست

در این مرحله چه اتفاقی می افتد؟

استفاده از مرطوب کننده لایه ای محافظ به پوست می افزاید و مانع از از بین رفتن رطوبت و آب پوست میشود. مرطوب کننده یا آبرسان سبب نرمی، لطافت و شفافیت پوستتان میشود. هرگز از این مرحله چشم پوشی نکنید.

 

چگونه باید این مرحله را انجام داد؟
مرطوب کننده ای متناسب با نوع پوستتان انتخاب کنید (مرطوب کننده تان میتواند کرم، لوسیون، ژل و یا روغن باشد) و آن را به آرامی روی سطح پوستتان بکشید. بهتر است از این ماده در نواحی اطراف چشمتان استفاده نکنید. پس از استفاده از مرطوب کننده، اجازه دهید که به کلی جذب پوستتان شود.

نکته مهم:

به دنبال مرطوب کننده ای باشید که دارای SPF باشد (حداقل ۱۵). یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست و جوان نگه داشتن آن استفاده از مرطوب کننده SPF دار است. مرطوب کننده مناسب پوستتان را تهیه کنید. کسانی که پوست چرب دارند، از مرطوب کننده های سبک تر و افراد با پوستی خشک، از مرطوب کننده های قوی تر استفاده کنند.

 

نکات آرایشی برای پوستهای سبزه و تیره

 

روتین روزانه مراقبت پوستی/ مرحله پنجم: استفاده از SPF

مراقبت از پوست

در این مرحله چه اتفاقی می افتد؟
خورشید، خطرناک ترین تهدید برای پوست و نیز عامل اصلی ابتلا به سرطان پوستی است. به همین دلیل است که استفاده از مرطوب کننده SPF دار و یا استفاده از ضدآفتاب پس از زدن مرطوب کننده ساده اهمیت بسیار بالایی دارد.

 

چگونه باید این مرحله را انجام داد؟
از ضدآفتاب با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. اگر در معرض تابش شدید خورشید قرار دارید، درجه SPF ضدآفتابتان را بالاتر ببرید.

 

نکته مهم:

هر چند ساعت یک بار ضدآفتابتان را تمدید کنید.
بزرگترین ارگان بدن، پوست است و در نتیجه مراقبت از آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سرطان پوستی به سرعت در حال افزایش است و تنها در آمریکا، از هر پنج نفر، یک نفر را درگیر میکند. از پوست خود مراقبت کنید.

 

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»   مزونها را آنلاین ببینید!   «««««««««««««««««««

این را هم ببین

پانزده مدل از یقه های لباس عروس را ببینید!

در اینجا برای شما پانزده لباس عروس را آورده ایم. مدل یقه لباس درواقع یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *